Miesięczne archiwum: Wrzesień 2014

MSYS2 – jak uczynić programowanie w C++ znośnym na Windowsie, cz. I

Na Windowsie mamy dwie opcje jeżeli chodzi o programowanie w C++: albo Microsoftowe Visual Studio, albo, w stylu linuksowym, MinGW. Pick your poison.

Visual Studio jako środowisko jest ogólnie dobre, ale nie wystarczająco dobre. Konkurencja czyha, a Microsoft śpi, o czym świadczy jak dobrze wspierany jest C++11 w kompilatorze Microsoftu. W zamian za to, mamy dobre środowisko programistyczne razem ze sprawnie działającym debuggerem.

MinGW wywodzi się z Cygwina, którego celem jest emulacja wszystkich aspektów POSIXa na Windowsie. Problem z Cygwinem jest taki, że to overkill. Ponadto, skompilowane programy linkują się z biblioteką cygwin-1.dll, co tworzy problemy licencyjne. Kolejnym problemem jest trudność zarządzania zależnościami. Ludzie instalują każdy pakiet, co mija się z celem.

Więc mamy sobie MinGW, i wydaje się, że wszystkie problemy odeszły? No nie, one dopiero się zaczynają: rozdrobnienie na miliard różnych wersji i odmian MinGW powoduje utrudnienie w dystrybucji bibliotek i pakietów. Jak wiadomo, wszystkie biblioteki C++ muszą być skompilowane tą samą wersją kompilatora z tymi samymi ustawieniami.

Linux rozwiązuje ten problem bardzo prosto: wpisujesz apt-get install nazwa-pakietu i już masz swoją bibliotekę zainstalowaną, w najnowszej wersji.

Na Windowsie albo bezskutecznie szukasz gotowych binarek na swoją wersję kompilatora, albo kompilujesz ze źródeł, co nie jest najłatwiejszą rzeczą na świecie, gdyż wymaga to męczenia się z ./configure, make, a także, w zależności od projektu, innymi silnikami kompilacji (build engines). Ekstra zabawa dochodzi wtedy gdy biblioteka wymaga kompilacji kilku innych bibliotek, które następnie wymagają innych bibliotek itd.

MSYS2 posiada menedżer pakietów pacman z Arch Linuksa do instalacji pakietów, co czyni instalację bibliotek tak łatwą jak w Linuksie. W KOŃCU.

Strona projektu

Ściągnij MSYS2

Opis instalacji

Krótki opis instalacji (w razie wątpliwości lub problemów skonsultuj się z manualem powyżej):

 1. Zainstaluj MSYS2 do katalogu w ścieżce bez spacji (WAŻNE, bo inaczej będziesz miał problemy na każdym kroku)
 2. Uruchom msys2_shell.bat
 3. Zaktualizuj bazę pakietów pacman -Sy
 4. Zaktualizuj główne pakiety pacman -S --needed filesystem msys2-runtime bash libreadline libiconv libarchive libgpgme libcurl pacman ncurses libintl
 5. Zamknij okno konsoli.
 6. Uruchom autorebase.bat.
 7. Uruchom ponownie msys2_shell.bat
 8. Zaktualizuj resztę pakietów pacman -Su
 9. Gotowe! Masz podstawowe środowisko MSYS2. Teraz możesz instalować pozostałe pakiety.

Podstawowe komendy pacmana:

 • Instalacja pakietów: pacman -S nazwa-pakietu
 • Szukanie pakietów: pacman -Ss nazwa-pakietu
 • Usuwanie pakietów: pacman -R nazwa-pakietu
 • Aktualizacja pakietow: pacman -Su
 • Aktualizacja bazy pakietów: pacman -Sy

Reelism – mod do Dooma

Mod do Dooma, którego celem jest przetrwać jak najdłużej w walce z nieustannie pojawiającymi się wrogami. Gra co jedną rundę trwającą 60 sekund losuje rodzaj przeciwników, rodzaj dostępnych broni i inny modyfikator rozrywki (np. zwiększona szybkostrzelność lub wyłączone tarcie). Rozrywka jest bardzo zróżnicowana ze względu na losowość.

Polecam.

Download Reelism pack

 1. Rozpakuj paczkę (7-zip)
 2. (Opcjonalnie) Załatw plik doom2.wad (tj. kup Doom II: Hell on Earth) i użyj go zamiast freedoom.wad.
 3. Uruchom GET_REEL.bat.
 4. (Opcjonalnie) Ustaw odpowiednią rozdzielczość i sterowanie i inne bzdurki.